„Zamożność, wpływy, poważanie – społecznie cenione dobra oczami polskich wyborców” – zaproszenie na spotkanie

 

Szanowni Państwo,

w imieniu Instytutu Studiów Społecznych UW serdecznie zapraszamy na pierwsze w nowym roku akademickim spotkanie w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Instytutu Zajonca.

 

Wystąpienie pt. „Zamożność, wpływy, poważanie – społecznie cenione dobra oczami polskich wyborców” wygłosi dr hab. Mikołaj Cześnik, prof. SWPS, w roli dyskutanta gościć będziemy dr. hab. Piotra Kulasa, prof. UW.

 

Seminarium odbędzie się 6 października 2023 r. (piątek) w godz. 12-13.30 na platformie Zoom.

 

Odnośnik do spotkania znajduje się tutaj.

 

Meeting ID: 946 3782 5464

Passcode: 364338

 

Abstrakt wystąpienia znajdą Państwo poniżej.

 

W razie pytań, prosimy o kontakt z dr Anną Wnuk: anna.wnuk@psych.uw.edu.pl

 

Głównym celem wystąpienia jest analiza zmian w dostępie do społecznie cenionych dóbr (zmian postrzeganych subiektywnie przez respondentów), takich jak zamożność, wpływy i poważanie, a także analiza wpływu tych zmian na decyzje o głosowaniu. Postawiono następujące pytania badawcze: czy w ciągu czterech pierwszych lat urzędowania (2015-2019) PiS dokonało redystrybucji bogactwa, władzy i prestiżu w polskim społeczeństwie? Czy ci, do których ta oferta była przede wszystkim skierowana (czyli osoby nieuprzywilejowane w dostępie do wyżej wymienionych dóbr), uważają, że ich sytuacja w tym zakresie poprawiła się? Dane PGSW 2019 pozwalają zidentyfikować statystycznie istotną różnicę w ocenie czterech lat (pod względem dostępu do społecznie cenionych dóbr) między elektoratem PiS a innymi grupami w polskim społeczeństwie. Stwierdzono, że zmienna ta wywiera znaczący wpływ na głosowanie, nawet gdy wiele innych istotnych determinant zachowań wyborczych w Polsce jest kontrolowanych. Wyniki tych analiz stanowią wkład w piśmiennictwo dotyczące demokracji, zachowań wyborczych, populizmu, a przede wszystkim populistów u władzy. Podstawą wystąpienia będzie tekst opublikowany przez M. Cześnika i R. Miśtę w Studiach Socjologicznych.


Data publikacji: 26 września 2023